PARTNEŘI:

Kachlová pec

Ten, kdo si pod kachlovou pecí představí to, na čem spával v pohádkách hloupý Honza, není daleko od pravdy. Pec se říká velkým venkovským kamnům, která byla umístěna v centru všeho dění v hlavní místnosti stavení. Nejsou to tedy žádná vyumělkovaná zámecká kachlová kamna, ale ryze praktická záležitost. U pece jde především o vzheld a řešení. Všechny vlastnosti a výhody klasických kachlových kamen zůstávají zachovány, ba jsou ještě rozšířeny o některé další.

Název má kachlová pec od toho, že se v ní pekl voňavý domácí chléb. Kromě toho se na ní vařilo a ohřívala se na ní dle potřeby užitková voda. Velikost pece většinou odpovídala počtu členů v domácnosti. Nad kachlovou pecí byla zavěšena bidla, na nichž bylo možné sušit prádlo. Kromě všech zmiňovaných funkcí byla pec symbolem domova, pohodlí a tepla. To především díky tomu, že se za ní spávalo. Od kachlové pece pěkně vyhřátá lehací plocha byla především v zimě k nezaplacení. Dnes opět mnoho lidí touží spávat „za pecí“ a znovu využívat všech dalších funkcí pece.

Vzhledem k trendu a popularitě návratu k tradičnímu zjevu domácnosti, se dá pozorovat návrat kachlových pecí do interiérů, kde představují estetický i funkční doplněk. Ten se ovšem ne všude hodí a také je poměrně finančně náročný. Multifunkční kamna v podobě kachlové pece se dnes dostávají ke slovu především ve víkendových venkovských sídlech, kam ideálně zapadají a tvoří atraktivní interiérovou dominantu. Vrací se tedy na místo svého vzniku.

Cena pece

Často bývá kamnáři doporučováno postavit zcela novou pec, u které nebudeme čelit žádným problémům. Není však žádným problém zrekonstruovat stojící pec nebo nějakou rozebranou znovu postavit. Pokud si kachlovou pec pořídíte třeba na svojí chalupu, zajisté toho nebudete litovat. Budete sice muset často zaplatit i cenu, která bude vysoko převyšovat 100 000 Kč, ale kachlová pec vám to vrátí ve svojí praktičnosti. Pokud byste navíc pec využívali v každodenním provozu domácnosti, máte za 10 let svoji investici nazpět.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!