PARTNEŘI:

Kachlový sporák

S rostoucí oblibou kachlových kamen můžeme stále častěji vidět v kuchyních i kachlové sporáky namísto těch elektrických či plynových. Jak už název napovídá, jsou to účelová kachlová kamna určená k vaření a pečení. Vytápěcí funkce je u nich jako příjemný a užitečný bonus. V současnosti nahrazují kachlové sporáky, především na chatách a chalupách, moderní spotřebiče. Pro občasné používání totiž není nic praktičtějšího. Jejich provoz je čistý, finančně nenáročný a netřeba dodávat, že ani když vypadne proud, nejsme odsouzeni k zimě a studenému pokrmu. I za těchto podmínek si člověk pohodlně uvaří, ale také zatopí. Vytápění kachlovým sporákem je navíc velmi pohotvé. Je to především díky plotnovým deskám. Kachlové sporáky opravdu poskytují zcela plnohodnotnou možnost vaření, pečení a vytápění v jednom. Zejména v zimních měsících, se stanou naším neocenitelným pomocníkem. Je dobré zmínit, že i sporáky mohou být vybaveny výměníkem.

Stavěný kachlový sporák

Zajímá vás, jak takový kachlový sporák vypadá? Stejně jako u kachlových kamen je tu neskutečná variabilita. Kachlový sporák může být například napevno spojen s podlahou a podobat se klasickým kachlovým kamnům, jen s významně sníženou akumulační schopností. Ta nás donutí častěji přikládat.

V tomto případě na zákazníka čeká plně individuální přístup kamnářské firmy. Ta kachlový sporák zrealizuje od vlastního projektu, až po kompletní stavební práce. Možnosti jsou takřka neomezené a na výběr máme ze stovek druhů kachlů. Co se týče této varianty, tak je finančně nejnáročnější. Cena takového kachlového sporáku může dosáhnout vysoko nad 100 000 Kč.

Přenosné kachlové sporáky

Další variantou jsou populární tzv. přenosné kachlové sporáky. Ty mají již při prodeji funkční vytápěcí jednotku a stávají na ocelových či železných nožkách. Někdy mohou stát i celou plochou. Koncipovány bývají jako stolové nebo jako kobkovoé (vyvýšená kobka s troubou). Napojení na komín má téměř vždy dvě varianty – z boční nebo ze zadní strany. Doporučují se sporáky s obojí možností připojení, neboť pak je sporák univerzálnější pro použití v různých prostorách. Je jasné, že u přenosných kachlových sporáků nemůžeme očekávat extrémně dobré akumulační vlastnosti, ale cena je velmi příjemná. Za ceny začínající kolem 15 000 Kč získáme v podobě stolového kachlového sporáku kvalitní topidlo a výbavu kuchyně.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!