PARTNEŘI:

Kachlová kamna krbová

Krbová kachlová kamna jsou moderní jednodušší topidla, která si kladou za cíl spojit výhody teplovzdušného a akumulačního vytápění. Ne všechno může být dokonalé, a proto kachlová krbová kamna bohužel postrádájí tak dokonalou akumulační schopnost jako klasická kachlová kamna. Navíc prostory ohřívají i proudícím ohřátým vzduchem a nejedná se tedy o čistě sálavé teplo.

Výhody kachlových krbových kamen

Za výhodu kachlových krbových kamen lze však jednoznačně označit jejich pohotovost a kompaktnost. Roztápí se velmi rychle. Obložení keramickým obkladem pak zaručuje krásný vzhled a poměrně dobré akumulační vlastnosti. Krbová kachlová kamna lze tedy používat jako praktické samostatné nárazové topidlo.

Výrobci kachlových krbových kamen také předpokládají možnost snížit náklady na jednu topnou sezónu, při kombinaci s elektrickým či plynovým kotlem, až o 50%. Frekvence přikládání je 6 až 8 hodin a při každodenním vytápění celého domu lze popel vynášet jen jednou za 10 až 14 dnů.

Vzhled a funkce krbových kachlových kamen

Krbová kachlová kamna pracují díky uzavřené krbové vložce. Mají tedy již hotové kovové ohniště. V tom je ten podstatný rozdíl s tradičními kachlovými kamny. Originální kachlová kamna žádnou kovovou vložku nemívají. V kachlových krbových kamnech je těleso z litiny nebo z masivních ocelových plechů s povrchovou úpravou, přičemž uvnitř je spalovací komora s roštem. Vnitřní prostory spalovací komory jsou vyplněny keramickou vyzdívkou. Mezi stěnou tělesa kamen a keramickým obkladem pak můžeme nalézt žáruvzdornou izolaci. Čelní stěna disponuje dvířky vyrobenými ze speciálního skla. Vnější pohledový povrch krbových kachlových kamen je obložen keramikou, nebo kamnářskými kachlemi. Obyčejná krbová kamna tak získávají částečně vlastnosti kachlového povrchu – vyzařují a akumulují teplo, stabilizují topeniště a prodlužují dobu hoření.

Často se také vyrábějí krbová kachlová kamna s teplovodním výměníkem potom můžeme zapojit do běžné otopnésoustavy.

Cena krbových kachlových kamen

Krbová kamna zvládne svépomocí uvést do provozu zkušenější kutil. Nejedná se tedy o nic složitého. Kachlová krbová kamna splňují veškeré moderní nároky a jejich používání je velmi nenáročné. Příznivá je mimo jiné i cena krbových kachlových kamen. Oproti klasickým kachlovým kamnům je možné dostat se na začínající již zhruba na 15 000 Kč.

Kachlové krby

Kachlové krby jsou velmi podobným řešením jako kachlová krbová kamna. Také se jedná o obestavení kovové krbové vložky kachlemi. Kachlové krby jen vyžadují důkladnější začlenění do prostoru. Podle prostorových dispozic se volí i výsledná podoba kachlového krbu. Například na rovné stěně vypadá dobře vložka s předním lomeným prosklením. Ta vám umožní pozorovat oheň z více úhlů. Kachlové krby spojují romantiku krbů s vlastnostmi kachlových kamen. Jejich největší výhody jsou sice poměrně potlačeny, ale zůstává nám alespoň netypický vzhled, který kachle přinášejí.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!