PARTNEŘI:

Na co pamatovat při realizaci kachlových kamen?

Nejdůležitější je si při koupi kachlových kamen uvědomit, k jakému účelu budou vlastně sloužit – hlavní zdroj tepla, doplňkový zdroj tepla, popř. pouze dekorace? Účelu totiž musí odpovídat technické parametry (např. průměr komína, tloušťka stěn kamen).

Při pořizování kachlových kamen pro vytápění je třeba být obzvláště opatrný s výběrem místa. Pokud chceme, aby kamna vytápěla všechny obývané pokoje, je třeba aby stála uprostřed vytápěného prostoru. Pro velikost ohniště a pláště je zase nutné vypočítat, jaký bude potřebný výkon kamen v souvislosti s tepelnými ztrátami jednotlivých místností.

Pokud chceme mít kachlová kamna, tak je také důrazně doporučeno provést kontrolu podlahy od odborníka, zda má dostatečnou nosnost. Kamna z bezpečnostních důvodů musí stát na nehořlavém materiálu, třeba na dlažbě. Lze použít i plovoucí podlahu. Pod kamny pak ovšem musí být izolační podložka z plechu či skla, která je na zemi musí přesahovat po stranách a vzadu minimálně o 10 centimetrů a vpředu o 30 centimetrů. Okolo kamen by neměly být rozmístěny hořlavé předměty, a to nejméně 20 centimetrů ze stran a 80 centimetrů zpředu. Stejně tak se vyvarujte posezením do vzdálenosti dvou metrů před kamny.

Komín

Při stavbě komína pro kachlová kamna je nutné vše konzultovat s odborníkem už jen proto, že komín je pro správný chod kamen to nejdůležitější. I sebelepší kamna nebudou účinná bez správně seřízeného spojení kamna – komín. Navíc je zde velice důležité i hledisko bezpečnostní.

V případě objektů se starším komínem je nutné zkontrolovat, zda odpovídá nárokům plánovaných kachlových kamen a zda je dostatečně stabilní, tj. bezpečný při plnění svého účelu. Nejdůležitější je jeho výška a průřez, jenž mají rozhodující vliv na to, kolik spalin může komín odvést. V případě, že průřez není dostatečný, není potřeba zoufat. Lze jej zvětšit technikou frézování. Cena tohoto úkonu je až kolem 3 000 Kč, ale je to investice rozumná.

Při stavbě komína nového – ať už cihlového nebo z prefabrikovaných dílů – je opět nutné jeho parametry stanovit pro vybraná kamna. Řešením je také přístavba komína k vnější straně obvodové zdi. Platí, že tento postup není natolik náročný a je i poměrně rychlý. Jedinou vážnou komplikací se může ukázat propojení zdroje kouře s komínem vhodným vedením v interiéru.

Doporučuje se také v komíně použít speciálních nerezových rour, které vydrží zátěž způsobenou působením tepla a spalin, jenž mohou obyčejné roury chemickými procesy těžce poškodit.

Pro správné fungování kamen je klíčová výška průduchu od sopouchu (zaústění kouřovodu do komína) k ústí komína. Jako minimální se uvádí komín 5 m dlouhý s průměrem 150 mm a vyústění kouřovodu 60 – 65 cm nad hřeben střechy. Dodržením těchto parametrů by se mělo zabránit vzniku větrného pytle, který by mohl znehodnotit funkčnost komína.

Stává se také, že se pořídí kamna do podkroví a ty pak špatně hoří – často má totiž komín celkově i 10 m, ale u sopouchu je potřeba, aby měřil pouze 4 m pod ústím komína. Jenom taková výška vytváří dostatečný komínový tlak. Pod sopouchem je tzv. neúčinná výška, ve které komínový vztah nevzniká.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!