PARTNEŘI:

Stará kachlová kamna

Kachlová kamna slouží lidem už kolem 700 let. Vzhledem k tomu, že kamnářství mělo v českých zemích velkou tradici, tak není ničím zvláštním, narazit i na velmi stará kachlová kamna. V některých se topí dodnes, některá jsou nefunkční a některá leží rozložená v krabicích a čekají na svou novou šanci. Rekonstrukce starých kachlových kamen je většinou nákladnější než stavba nových, ale přesto může mít své důvody. Kamna která něco zažila jsou nenapodobitelná a dodají místnostem svůj zvláštní půvab.

Pokud vlastníte stará kachlová kamna, která nejsou funkční nebo již topí špatně, tak zvažte jejich rekonstrukci. Zbourat stará kachlová kamna a zbavit se jich nadobro by byl doslova hřích. Každý profesionální kamnář posoudí stav kamen a rozhodne, co se dá dělat. Důvodem špatné funkčnosti mohou být špatné tahy nebo rozbitá vyzdívka. V případě, že vnitřní prostor kamen již není provozuschopný, bude nutné vybudovat nové akumulační jádro. V souvislosti s tím se mohou provést menší úpravy kamen, jejich zmenšení nebo se dají konec konců přenést na jiné místo.

V případě, že vlastníte rozložené opláštění starých kachlových kamen, může být situace složitější. Jde o to, zda víte jestli je sada kachlů kompletní a nechybí vám dokumentace, ze které lze vyčíst původní podobu kamen. Pokud splňujete obě podmínky, tak se celá věc významným způsobem usnadní. Jestli ne, nevadí. Kamnáři si zajisté poradí se vším, ale bude to chtít trpělivost. Chybějící díly starých kachlových kamen se dají vyrobit na zakázku. Zkušený kamnář také podle kachlů dokáže odhadnout přibližnou původní podobu kamen nebo v případě potřeby navrhne kamna, která půjdou z dané sady kachlů postavit.

Někdy se může stát, že kamnář znovusestavení starých kachlových kamen nedoporučí. Důvodem může být silné znečištění vnitřních stran kachlů dehtovými splodinami. V tomto případě záleží na tom, zda máme ke kachlům nějaký vztah nebo nám nebudou vadit zvýšené náklady na rekonstrukci.

Kde stará kachlová kamna sehnat?

Možná se řadíte mezi ty, kteří po starých kachlových kamnech zatím jen touží. Představujete si, jak by zapadla do vaší chalupy a trváte na originál dobových kamnech. Když se budete trošku snažit, můžete své sny proměnit v realitu. Na mnoha půdách dřímají zapomenutá stará kachlová kamna, pro něž není využití. V případě, že je jejich majitelé objeví, tak se dostávají do nabídek nejrůznějších bazarů a antiků. Někdy se starých kachlových kamen majitelé zbavují i za odvoz. Pokud se rozhodnete, pro koupi starých kachlových kamen, je nutné dát velmi dobrý pozor na jejich stav. Nejlépe uděláte, když se poradíte s kamnářem. Jinak samozřejmě platí, že kachlová kamna z bazaru mohou být skvělou koupí za malý peníz.

Starožitná kachlová kamna

V nabídce bazarů a antiků bývají na druhou stranu často i naprosté skvosty s obrovskou hodnotou. Na starožitná kachlová kamna budete muset pravděpodobně sáhnout hlouběji do kapsy. Krásně zdobená zámecká kachlová kamna se však zajisté stanou vaší velkou chloubou. Je nutné upozornit, že drahá starožitná kachlová kamna si vyžadují i odpovídající péči, a proto bude poměrně nákladné i jejich sestavení. Je totiž radno si přizvat skutečné odborníky řemesla, aby nedošlo k již nenapravitelným škodám.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!